Nutritie
←
Costul
alimentelor
Costul
alimentelor il cunoastem toti, de cele mai multe ori direct sau -
pentru copii sau cei favorizati - din discutii; cu toti stim ca "cosul
zilnic" nu are nici o legatura cu viata reala, ca alimentele au valoare
uneori chiar mai mare decat in U.E.
Dar
cat ar costa sa mancam echilibrat, ma refer atat
la echilibrul intre principiile alimentare - glucide (zaharuri),
lipide (grasimi), proteine - cat si la echilibrul intre grupele de
alimente - lactate si derivate, carne si derivate, legume-fructe,
grasimi alimentare, cereale - leguminoase uscate, produse zaharoase si
oua - si optimizat, adica atat continutul caloric cat si reglajul fin
al echilibrului de mai sus sa fie concordante cu necesitatile actuale
fiziologice si de dezvoltare fizica?
Fiind
curios, am realizat o estimare (in
euro), la
pret de
"alimentara", pe zi, pentru mai multe regimuri alimentare
echilibrate, rezultatul pe numar de calorii fiind prezentaste in
urmatorul tabel:
Nr
calorii
| Pret
(euro)/ zi | 2000
Kcal
| 2,7
euro
| 2500
Kcal
| 3,4
euro | 3000
Kcal
| 4
euro | 3500
Kcal
| 4,7
euro | 4000
Kcal
| 5.4
euro | 4500
Kcal
| 6.1
euro | 5000
Kcal
| 6,75
euro | 5500
Kcal
| 7,4
euro | 6000
Kcal
| 8,1
euro |
Preturile au
fost calculate in
anul 2006
La
aceasta estimare
mai trebuie
adaugate
pierderile, de
toate tipurile, legate de alimente, dar si costurile legate de
preparare.
De ce este
interesanta
aceasta estimare?
*
pentru noi
toti -
ca sa putem sa ne facem bugetul familiei; * pentru
parintii
sportivilor de performanta;
* pentru
conducatorii de cluburi si pentru medicii de club pentru
a putea estima (daca doresc) mai exact costurile legate de alimentatie.
* pentru
cei care
doresc sa-si "modeleze" corpul prin culturism -
este important sa cunoasca de la inceput la ce "se inhama" pe langa
vointa, si efortul necesar.
Concluzii:
In
situatia
economica
actuala este important a se tine cont si de costurile alimentatiei -
atat la sportivii de performanta cat si la intreaga populatie (in
general), pentru ca mi se pare o absurditate sa cumparam alimente
ieftine (de "doi bani") pentru ca mai tarziu sa cumparam "pastile"
scumpe. 30
ianuarie
2006
Autorul
nu
garanteaza ca informatiile continute in
acest material sunt complete, actuale si este posibil sa existe
erori.
Folositi acest material doar pentru informare - in cazul in
care aveti intrebari - adresati-va autorului.
Materialul
prezentat poate
suferi modificari ulterioare. |
|